PÅMINNELSE OM SORTERINGEN I MILJÖSTUGAN!!

person sitting on the chair near the plastic containers with lables

Efter dagens kontroll i miljöstugan kommer en påminnelse om hur man sorterar.

SE TILL ATT SORTERA DITT SKRÄP I RÄTT KÄRL!!!

Det finns nu 4 stycken kärl för pappersförpackningar. Se till att ni viker ihop stora kartonger innan ni kastar dessa i kärlen. De tar alldeles för stor plats annars och då får det inte plats så många. OBS!! Kasta inga plastpåsar eller plastförpackningar i kärlen för pappersförpackningar.

TIDNINGAR – Det finns ett nytt kärl med lock för tidningar, det står bredvid glaskärlen. I detta kärl kastas enbart tidningar och papper. OBS! Kasta inga kuvert här, de ska du kasta i hushållsavfallet.

OFÄRGAT GLAS – Se till att inte kasta färgat glas i detta kärl. Ta bort plast- och metallock på burkar, kapsyler på flaskor och kasta dessa i respektive kärl för plast och metall. OBS! Inga plastpåsar får läggas i kärlen för glasförpackningar.

METALLFÖRPACKNINGAR – Här kastar ni även aluminiumformar och aluminiumfolie. OBS! Inga plastpåsar får läggas i detta kärl. 

MATAVFALL FÅR ABSOLUT INTE KASTAS I MILJÖSTUGAN!! TÖM BURKAR, FLASKOR, PLASTFÖRPACKNINGAR M.M. HEMMA INNAN DU TAR DE TILL MILJÖSTUGAN FÖR SORTERING.

Styrelsen för Brf Rödby

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.